• Quality Mind Psikolojiye Hoş Geldiniz
  • +90 552 300 03 64
  • info@qualitymindpsikoloji.com

Sınav Kaygı & Stres Yönetimi

Sınav Kaygı & Stres Yönetimi

Kaygı, hayatımızın her döneminde karşılaştığımız herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal bir duygudur ve yaşamın bir parçasıdır.

 Sınav kaygısı ise sadece sınav sırasında ya da hemen öncesinde yaşanan bir durum değildir. Sınav sürecinden çok daha öncesinde, kişinin kaygı hissinin artmasına ve günlük yaşantısında bazı sorunlara yol açmaya sebep olabilir.

Belirtileri; kaygıdan dolayı uyku sorunu, el titremesi, terleme, iştah problemleri, akademik performans düşüklüğü, odaklanamama, dikkat dağınıklığı, güven sorunları gibi belirtiler ile gözlemlenebilmektedir. Öfke kontrol edememe ve genel olarak gergin hissetme gibi durumlar olabilir. Bireyin gündelik yaşantısındaki sıradan aksiliklere ve strese karşı tahammül seviyesi azalabilir. Bu süreçte, özellikle dersler ve sınavla ilgili heyecan ve paniğe kapılma, karamsarlık, umutsuzluk, özgüven eksikliği gibi duygular ortaya çıkabilir.

 Quality Mind Psikoloji merkezinde, sınav kaygısı ile başa çıkma çalışmamız ile sınava yönelik aktif bir çalışma ile bu süreçte yaşanılan stres, kaygı, heyecan, öfke, zamanı doğru yönetememe, odaklanma ve dikkat eksikliği problemlerine etkin çözüm yolları bularak doğru bir yönlendirme ile başarılı bir akademik performans amaçlamaktayız.